Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de habitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de habitatie

Bună! Poate să-mi spună cineva, dacă și în ce condiții poate fi revocat un act de habitatie sau de uzufruct viager, de către proprietar?
Revocat un act de habitatie?
Da, dacă eu sunt proprietar și fac un act sau contract de habitatie cuiva pentru 15 ani iar ulterior ma răzgândesc, îl pot anula?

trandafir2 a scris:

Revocat un act de habitatie?

NU mai citati raspunsul imediat anterior. Este inutil. Intelegeti?

"Contract de habitatie pentru 15 ani" sau "de uzufruct viager" ?
Hotarati-va, ca nu putem analiza aici toate variantele posibile.
Viager este pe viata, iar 15 ani este o durata determinata.

Si, in plus, contractul este deja facut ? sau urmeaza sa fie intocmit?
Ca sa discutam la obiect, nu in extenso, ca nu stim de unde sa incepem.
Urmează să fac acest act de habitatie și am vrut sa știu dacă și în ce condiții as putea să-l anulez, dacă va fi cazul. Atât.

editat citat- apasati pe raspunde, nu pe citeaza !
gi-jane2, moderator
(1) Uzufructul poate înceta la cererea nudului proprietar atunci când uzufructuarul abuzează de folosința bunului, aduce stricăciuni acestuia ori îl lasă să se degradeze.

daca nu va fi cazul, nu veti avea sanse, iar de revocat, adica de razgandit, nu se poate.
ca sfat, nu dati daca nu e musai si daca e musai, dati pe o parte din imobil.
care e cazul dvs mai exact ?