avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de habitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de habitatie

Bună! Poate să-mi spună cineva, dacă și în ce condiții poate fi revocat un act de habitatie sau de uzufruct viager, de către proprietar?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:49, 27 Septembrie 2021
Revocat un act de habitatie?
Da, dacă eu sunt proprietar și fac un act sau contract de habitatie cuiva pentru 15 ani iar ulterior ma răzgândesc, îl pot anula?

trandafir2 a scris:

Revocat un act de habitatie?

NU mai citati raspunsul imediat anterior. Este inutil. Intelegeti?

"Contract de habitatie pentru 15 ani" sau "de uzufruct viager" ?
Hotarati-va, ca nu putem analiza aici toate variantele posibile.
Viager este pe viata, iar 15 ani este o durata determinata.

Si, in plus, contractul este deja facut ? sau urmeaza sa fie intocmit?
Ca sa discutam la obiect, nu in extenso, ca nu stim de unde sa incepem.
Urmează să fac acest act de habitatie și am vrut sa știu dacă și în ce condiții as putea să-l anulez, dacă va fi cazul. Atât.

editat citat- apasati pe raspunde, nu pe citeaza !
Ultima modificare: Duminică, 26 Septembrie 2021
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
(1) Uzufructul poate înceta la cererea nudului proprietar atunci când uzufructuarul abuzează de folosința bunului, aduce stricăciuni acestuia ori îl lasă să se degradeze.

daca nu va fi cazul, nu veti avea sanse, iar de revocat, adica de razgandit, nu se poate.
ca sfat, nu dati daca nu e musai si daca e musai, dati pe o parte din imobil.
care e cazul dvs mai exact ?

Alte discuții în legătură

Habitatie viagera ccccarla ccccarla Buna ziua, in anul 1997 am cumparat un apartament,in acel moment aveam prieten9cetatean italian) si este trecut cu habitatie viagerav in cobtract.Din anul ... (vezi toată discuția)
Solicitare informatie eliberare act de identitate expirat ionut.tanase ionut.tanase Buna ziua, Va rog sa imi precizati daca in momentul cand doresc sa imi reinnoiesc cartea de identitate (care este expirata) este nevoie sa mai fie prezent ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu drept de vanzare dupa deces mishu72 mishu72 Buna seara, Am tot cautat pe internet, pe site-urile de profil implicit si aici dar nu am gasit nimic sa imi raspunda la urmatoare intrebare : Parintii ... (vezi toată discuția)