Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Exista urmatoarea situatie in cadrul unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Exista urmatoarea situatie in cadrul unei companii: ...

Buna ziua,
Exista urmatoarea situatie in cadrul unei companii:
1. Anagajat prin concurs pe perioada determinata pana la reintoarcerea angajatei care este in crestere si ingrijire copil.
2. Se intoarce angajata din crestere copil, iar angajatul care i-a tinut locul este mutat la alt departament dupa ce a sustinut un nou concurs pentru alta functie.
3. Angajata venita din crestere copil isi da demisia, iar in acest caz cum poate angajatul care i-a tinut locul sa revina la postul anterior fara sa mai dea un nou concurs.
In concluzie o persoana daca a obtinut un post intro-o companie cum poate reveni la ea fara a mai sustine un alt concurs pe aceeasi functie?
Exista vreun articol in lege sau o exceptie?
Daca a sustinut concurs cand a fost mutata , atunci tot prin concurs,
Cornel Vasile, Consilier juridic