Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună. Am și eu nevoie de niște răspunsuri, am o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună. Am și eu nevoie de niște răspunsuri, am o fetita de ...

Bună. Am și eu nevoie de niște răspunsuri, am o fetita de 2 ani și 3 luni dintr-un concubinaj, vreau sa plec cu fetita în alta țară, și sa o dau la grădiniță acolo, este nevoie de custodie pentru acest lucru? De ce acte ar fii nevoie, pentru lucru acesta.. Va mulțumesc.
Trebuie sa formulati o cerere prin care sa solicitati ca domiciliul copilului sa fie stabilit la dvs in străinătate.
Daca tatal refuza sa va dea acordul pentru intocmirea pasaportului copilului si pentru ieșirea din tara, puteti solicita si suplinirea consimțământul acestuia.
Ar fi indicat sa contactati un avocat pentru a va informa complet. Procedura este complexa, anevoiasa insa nu imposibilă.
Avocat Neagu Elena, Avocat