Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Informații prescriere datorie banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Informații prescriere datorie banca

Bună seara,

Dacă un ifn, pentru o datorie din 02.03.2018, depune cerere în instanță de executare silită pe 09.09.2020, în termenul de 3 ani, însă după ce obține executarea silita nu o pune în aplicare, respectiv nu pune oprire pe conturi nici pana în ziua de azi, mai are dreptul s-o faca?
executarea e perimata, insa perimarea o constata doar instanta la cererea debitorului.
Cum se mai poate face contestație? În procesul respectiv era oricum fără cale de atac și nici nu a ajuns nimic de la judecătorie acasă.
Ei trimit notificări ca încep executarea silita dacă nu achită suma respectiva, deși ei au obținut executarea anul trecut nu au pus-o în aplicare, sa ii pună oprire pe salariu sau ceva de genul.
e o actiune in constatare sau contestatie la executare daca incep executarea.