avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Comisia de receptie a mijloacelor fixe.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Comisia de receptie a mijloacelor fixe.

Unde este precizat ca, comisia de receptie a mijloacelor fixe stabileste durata de folosinta si grupa din care face parte ?
Ultima modificare: Luni, 20 Septembrie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:29, 20 Septembrie 2021
Trebuie sa fie precizat in decizia de constituire a comisiei de receptie unde sunt trecute atributiile comisiei.
Mai poate fi trecut in regulamentul de functionare al firmei.
Clasificarea si durata de functionare sunt prevazute in Catalogul mijloacelor fixe cf,HG 2139/2004.
Eu am înțeles din întrebare unde se precizează ca comisia stabilește și nu unde este prevazut în legislație care este perioada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare declaratie pentru impozitul pe constructii speciale risteafl risteafl Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Lucrez la o benzinarie care in evidentele contabile,respectiv in contul 212-Constructii are ... (vezi toată discuția)
Durata de functionare a mijlocului fix second hand OanaBocancea OanaBocancea Buna ziua, daca am achizitionat un mijloc fix la mana a doua care a avut durata de functionare normala de 5 ani si a fost amortizat complet, il inregistrez ... (vezi toată discuția)
Amortizare autoutilitara achizitionata din germania prest prest O societate comerciala platitoare de impozit pe profit a achizitionat o autoutilitara din Germania. Pe factura se mentioneaza ca este din 2008. Se poate ... (vezi toată discuția)