avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Stimati avocati am o situatie dificila la care va ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Stimati avocati am o situatie dificila la care va solicit ...

Stimati membrii, avocati am o situatie dificila la care va solicit ajutorul, fiind in pragul disperarii.
Am avut o relatie de mai multi ani cu o persoana feminina, care a plecat benevol de acasa, fara motiv,la o persoana mai bogata, apartamentul fiind comun, m am angajat si sunt in demersuri sa ii achit partea ei.
Ocupatia mea este taximetrist, efectuez transport public de persoane
Problema este ca ma denigreaza grav, ma acuza la multe persoane ca as fi alungat o de acasa, ca sunt o persoana foarte violenta, si ca as fi inselat o de mai multe ori, mi-a facut plangere si la politie pentru acte de amenințare, lucru pentru care am fost chemat la politie sa dau declaratii.
Ea lucreaza la o companie mare, multe persoane din compania respectiva solicita taxi, mi e rusine sa efectuez curse de la compania respectiva, deoarece si acolo se stie ca sunt cel mai mare violent din oras, desi nu am avut niciodata altercatie cu nimeni.
Am martori care ne cunosc situatia, si stiu ca nu sunt o persoana cum ma descrie ea.
Ce as putea face? Am ceva sanse sa o actionez in instanta solicitand daune morale pentru denigrare si dreptul la imagine? Inafara de asta plangerea mincinoasa, si fara probe la politie ce sanse de castig as putea sa am.
De toate aceste acuzatii este sfatuita sa le faca de catre noul ei concubin, conform spuselor parintilor noului concubin.
Va multumesc frumos pentru eventuale sfaturi.
Cel mai recent răspuns: Robertcj , utilizator 11:31, 23 Septembrie 2021
Robertcj a scris:

De toate aceste acuzatii este sfatuita sa le faca de catre noul ei concubin, conform spuselor parintilor noului concubin.

De ce? Ce interes ar avea? Caci, trebuie sa existe o logica pentru care minte in halul in care spuneti ca o face.
Care sa fie explicatia?


trandafir2 a scris:

Robertcj a scris:

De toate aceste acuzatii este sfatuita sa le faca de catre noul ei concubin, conform spuselor parintilor noului concubin.

De ce? Ce interes ar avea? Caci, trebuie sa existe o logica pentru care minte in halul in care spuneti ca o face.
Care sa fie explicatia?

Explicatia este ca s a infipt intr o familie de bogatasi, si eu fiind ca un parinte pt ea, am crescut o, si am proprietarit o cu jumat de apartament, am fost foarte bun cu ea, si am facut multe pt ea.
El vrea sa o ia de langa mine (a si reusit) si face tot ce ii dicteaza fiul bogatasului, doar ca m am saturat.
Sunt despartiri, dar fara acuzatii mincinoase la organele statului, si fara sa faci afirmatii grave si mincinoase despre fostul concubin la terte persoane.
Ce daune as putea solicita?
Am fost purtat la. Politie.
Si imaginea mea consider ca a fost afectata.
Pai si , ...daca tot v-a luat-o de langa dvs,
....ce interes ar mai avea sa va denigreze in stanga si in dreapta?
Asta nu se intelege.
Nu stiu, fapta e consumata, am dat declaratii la politie cum ca nu am amenintat o, am dus si tiparit toate mesajele.

Psihic m a terminat.

Doresc sa o actionez in instanta solicitand daune morale.
Ce sanse am?

trandafir2 a scris:

Pai si , ...daca tot v-a luat-o de langa dvs,
....ce interes ar mai avea sa va denigreze in stanga si in dreapta?
Asta nu se intelege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 73 cod civil diaroxana diaroxana ce sanse am intr-un proces civil daca o persoana e interesata de viata mea si a copiiilor mei si imi denigreaza familia ,lasandu-mi mesaje pe internet de pe ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri ... Sorin7777 Sorin7777 Buna ziua Sunt in divorț și soția ma tot acuza in sms-uri cum aș avea o alta familie si copil! Întrebarea mea este o pot da in judecată pentru acuzați ... (vezi toată discuția)
Conflicte intre colegi annahm11 annahm11 Cum se procedeaza cand un coleg aduce acuzatii grave altui coleg care are o imagine buna in comunitate si este apreciat in domeniul de activitate?Respectiv, ... (vezi toată discuția)