avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Eu și soțul vrem sa impărtim bunurile acumulate in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Eu și soțul vrem sa impărtim bunurile acumulate in timpul ...

Eu și soțul vrem sa impărtim bunurile acumulate in timpul căsatoriei la un notar.
El acceptă soluția ca să vindem casa și să împărtim banii si pământul .Nu inteleg cum ne va pune notarul in posesie cu bunurile pe fiecare.
Și alta problema ar fi ca bănuiesc că soțul nu este sincer si nu va respecta actul notarial semnat,adică va refuza sa vândă casa.
Luni tb sa mergem la notar si nu stiu ce să fac sau cum sa fac.
Bănuiesc ca-i e teama de eventualitatea unui divort și nu vrea să primesc ceva ,deși bunurile sunt agonisite împreună,având servici amândoi.
Sper ca ati inteles ce-am vrut să explic.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:10, 20 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
pai, nu e cazul sa mai mergeti in faza asta la notar, divortati sau nu.
gasiti clienti, vindeti impreuna, impartiti bani, divortati si nu aveti ce partaj sa faceti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare bunuri comune fara partaj Emitfia Emitfia Am divortat in urma cu 2 ani si nu am facut partajul. Avem ca si bunuri comune un teren si o casa (in care locuieste fostul sot caci dupa divort eu m-am ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort ContSters116076 ContSters116076 eu sunt de acord sa se vanda si sa se imparta banii ,asa eu plec cu copii in alta parte,dar el nu vrea sa vanda,a zis ca daca inaintez el o sa ma scoata ... (vezi toată discuția)
Partajul între soți este în mod obligatoriu legat de divorț sau se poate face și în timpul căsătoriei? zadig zadig Am citit pe acest forum şi în Codul Civil despre partaj şi am nişte nelămuriri. Partajul este în mod obligatoriu legat de divorţ? Nu se pot împărţi ... (vezi toată discuția)