Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se incadreaza livrarea si cum se evidentiaza ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se incadreaza livrarea si cum se evidentiaza operatiunea in D300 si D390?

Furnizor firma platitoare de TVA din Romania livreaza marfa catre un client persoan juridica neplatitoare de TVa din UE. Clientul ridica marfa de la sediul furnizorului. Cum se incadreaza livrarea respectiva si cum se evidentiaza operatiunea in D300 respectiv D390?
george-neagu, moderator
Livrarea este o livrare locala , facturata cu TVA .( nu avem cod valid de TVA de la firma din UE) .
Nu se declara in 390 ci doar in D300 ca orice livrare in tara la rd 9 -11 .