Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cât timp se pot invoca viciile ascunse, la obiectele ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cât timp se pot invoca viciile ascunse, la obiectele de uz personal? ...

Cât timp se pot invoca viciile ascunse, la obiectele de uz personal?

Speţa: am cumpărat un laptop nou, din magazin, fără soft.
Am cumpărat o licenţă şi, pe el, a lucrat numai un adult, numai într-un mediu de birou, fără a-l deplasa. Deci, nu au fost situaţii de mediu de lucru, de utilizator, sau de rău comportament, aplicat bunului cumpărat.
După trecerea perioadei de garanţie, la una dintre balamale, - cea apropiată locului de alimentare cu energie electrică, am observat că, s-a produs o desprindere a părţilor componente, care împiedică închiderea şi deschiderea manuală, a laptopului, făcând practic, inutilizabil bunul cumpărat.
La o privire mai atentă, am observat faptul că, orificiul de pătrundere al dispozitivului de alimentare cu electricitate, este amplasat - evident, din proiectare-realizare, mai aproape de partea inferioară a plăcii cu tastatură.
Prin solicitarea balamalei, la deschidere şi la închidere, s-a produs o desprindere a părţilor componente, din partea de sprijin, cu taste, numai în zona balamalei din partea stângă, din zona de alimentare.

Consider că, nu este relevantă calitatea vânzătorului - de care nu am a mă plânge ci, numai a producătorului bunului cumpărat.

Consider că, este vorba despre un viciu de fabricaţie şi, vreau să ştiu dacă mă pot îndrepta împotriva producătorului pe cale legală, pentru schimbarea produsului sau pentru rambursarea preţului.
Mulţumesc.
Ioan Victor, utilizator
Pentru schimbarea produsului sau pentru rambursarea preţului va puteti adresa comerciantului doar in perioada de garantie.
Pentru vicii ascunse va puteti adresa producatorului (doar sa-l sesizati) fara a cere despagubiri. Va poate multumi pentru sesizare si/ sau oferi o promotie (mai greu de crezut).
Am trei colegi care au patit la fel, cu balamaua, din cauza ca la inchiderea/deschiderea capacului (ecran), apasa pe un colt si nu pe mijocul lui cum ar trebui, deci o folosire improprie. (desi sunt unici utilizatori, in conditii de birou si mai au si scoala facuta)
Pentru comparatie, imaginati-va o usa care ar avea clanta jos la podea, sau sus langa tocul usii de sus. Din acest motiv clanta se pune pe undeva pe la jumatatea usii. In fine, la laptop e mai greu sa pui un maner, dar ati inteles ideea.
Si nu am inteles treaba cu licenta, adica ce relevanta are in reclamatia cu balamaua.