avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Beneficiez de pensie de urmas. Am primit de curand ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Beneficiez de pensie de urmas. Am primit de curand decizie privind ...

Beneficiez de pensie de urmas. Am primit de curand decizie privind recalcularea pensiei si imi arata ca s-a micsorat. Din ce stiam ar fi neconstitutional scaderea pensiei. In decizie scrie ca diminuarea e 0%.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:10, 18 Octombrie 2021
Eu cred ca vorbiti de pensia pe contributivitate ce face parte din indemnizatia minima pentru pensiponari.
Adica cea care se calculeaza pe punctaj mediu anual.
Veniti cu date concrete.
Daca nu este cum spun eu, contarziceti-ma prin cele doua punctaje medii anuale cu toate cifrele de dupa virgula.
-Punctajul mediju anual cu pensia mai mare.
-Punctajul mediu anual al pensiei diminuate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum poate sotia decedatului sa ia pensie de urmas dupa sot? liveomars liveomars Sotia decedatului este pensionata gradul 3-cu drept de munca, dar nu poate beneficia de pensia de urmas- a sotului, deoarece pesnia sotiei nu este mai mica ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas djmarius djmarius Salut, Am si eu o intrebare, ca sa beneficiez in continuare de pensie de urmas, eu fiind la master, si lucrand la o societate unde am salariul brut de 540 ... (vezi toată discuția)
A scazut valoarea punctului de pensie? iliemailat iliemailat Buna seara, Ma numesc Mailat Ilie, si, sunt curator pe seama bolnavei Matei Monica, careia, i-a decedat mama in anul 2008, stabilindu-i-se o pensie de urmas ... (vezi toată discuția)