Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar \"soțul (nu legal) ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar "soțul (nu legal) "e român ...

Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar "soțul (nu legal) "e român locuim in Romania și avem un copil de 1 an, care este trecut în familia soțului
Deci copilul este român cu certificat român
Vrem sa ne căsătorim însă am înțeles de la poliția de emigrări că trebuie de dus la ambasada României pentru asta
Îmi poate spune cineva cam ce acte trebuie și cam cât durează
?
Cred ca este vorba despre dovada eliberată / autentificată de misiunile diplomatice / oficiile consulare acreditate în România din care să rezulte că cetăţeanul străin îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România.

Taxe
[ link extern ]