avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar \"soțul (nu legal) ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar "soțul (nu legal) "e român ...

Buna ziua,eu sunt Moldoveancă iar "soțul (nu legal) "e român locuim in Romania și avem un copil de 1 an, care este trecut în familia soțului
Deci copilul este român cu certificat român
Vrem sa ne căsătorim însă am înțeles de la poliția de emigrări că trebuie de dus la ambasada României pentru asta
Îmi poate spune cineva cam ce acte trebuie și cam cât durează
?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:49, 19 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca este vorba despre dovada eliberată / autentificată de misiunile diplomatice / oficiile consulare acreditate în România din care să rezulte că cetăţeanul străin îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România.

Taxe
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie Sabau Margareta Sabau Margareta Ea cetatean roman divortat se poate casatori cu cetatean israelian, necasatorit ,care si-a pierdut cetatenia romana plecind pe vremea comunismului in statul ... (vezi toată discuția)
Casatorie Daize86 Daize86 Sunt cetatean strain si ma insor in cateva luni. Intrebarea mea este: care sunt actele necesare pentru incheierea casatoriei? nu avem ambasada aici in ... (vezi toată discuția)
Casatorie mary1905 mary1905 Buna am o intrbare: sint moldoveanca din R. Moldova si vreau sa ma casatoesc cu cetatean al Rominiei,cine stie ce acte si care e procedura de a depune ... (vezi toată discuția)