Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot cere despăgubiri unui prestator de servicii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot cere despăgubiri unui prestator de servicii cooptat fără contract?

Un nene ne-a montat un limitator de presiune și a rupt/distrus sigiliul furnizorului de apa. Acesta din urma, sesizând situația, ne-a amendat ("consum clandestin" se numește la ei) și ne-a pus sa plătim și verificarea metrologica a apometrului.
Contractul de munca se intocmeste de angajator, nu vine angajatul cu el in buzunar...
Cat despre partea de prestari servicii... nu avea ce serviciu sa va presteze daca nu are PFA/PFI/II.... ( sau poate are si nu ati discutat aceste aspecte...). Cum v-am spus, faceti plangere in instanta daca vreti daune si nu plateste benevol si vedeti cum se rezolva...
ynocentta a scris:
In ce calitate intentionati sa solicitati despagubiri ,ca persoana fizica sau juridica?

In calitate de persoana fizica. Dumnealui tot persoana fizica e, din ce stiu.

Ionut.ion a scris:
Cat despre partea de prestari servicii... nu avea ce serviciu sa va presteze daca nu are PFA/PFI/II... (...) Cum v-am spus, faceti plangere in instanta daca vreti daune

Nu am discutat. Cred ca e un "zilier"... asta cred ca ar fi definitia lui cea mai buna.

As prefera sa nu ma gandesc la instanta fara sa ma documentez inainte. Trebuie sa aflu care e raportul meu fata de acea persoana. Fara un contract scris, poate nu avem nici o conexiune, nu? Doar niste discutii pe WhatsApp, urme ale unor discutii telefoniice si ce au mai vazut vecinii.
veverone, utilizator
veverone a scris:
Inteleg definitiile. Totusi, intrebarea ramane... faptul ca respectiva persoana a lucrat fara sa imi dea un contract ma face pe mine un "angajator" ?

Parca initial era vorba despre despagubiri.
Care este intrebarea pana la urma?
In calitate de persoana fizica nu aveti castig de cauza in eventuala actionare in instanta,pentru silmplul motiv ca nu aveti calitate ,deoarece prestatia a fost executata in baza unui raport juridic incheiat intre executant si beneficiar=
asociatia de proprietari
@veverone, nu aveti ce despagubiri sa cereti, in conditiile in care persoana respectiva a lucrat "la negru"
Pe viitor asigurati-va ca aveti un raport contractual intre dumneavoastra si cel care va efectueaza lucrarea - apelati la o firma de specialitate, care sa va emita factura. Da, stiu, e mai scump, dar evitati astfel de probleme.