Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, Am si eu următoarea situatie: Incepand cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, Am si eu următoarea situatie: Incepand cu data de ...

Buna seara,

Am si eu următoarea situatie:
Incepand cu data de 01.08.2021 a incetat suspendarea contractului pt o angajata care a fost in concediu creștere copil.
Aceasta nu s-a prezentat la.locul de mumca pana in prezent, deși am notificat-o in mai multe rânduri prin posta cu confirmare de primire.
Pe toata perioada aceasta contractul a ramas activ in Revisal , pontandu-o doar in programul de salarizare ca absent nemotivat, program care nu mi-a indicat ca as avea contributii sociale de platit pt persoana respectiva.
Astazi am aflat insa ca angajatorul datoraaza contribuții pt acel angajat daca nu s-a operat in Revisal suspendarea, chiar daca a fost pontat absent nemotivat si s-au transmis declaratiile catre ANAF .
Este adevarat?
In situatia asta mai pot face ceva astfel incat sa nu fiu bun de plata pt un angajat care nu s-a prezentat la.locul de munca?
Va multumesc anticipat!
Mariafabian, utilizator
ANAF-ul are acces la REVISAL, ar trebui sa le explicati ca , suspendarea nu este obligatorie ... Codul muncii prevede la art. 51 alin.(2) faptul ca in situatia absentelor nemotivate ale salariatului contractul individual de munca poate fi suspendat in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

Vedeti si pct.13
[ link extern ]
Buna dimineata,

Va multumesc frumos pentru raspuns! si acum intrebarea finala :) . datorez contributii sociale pt aceasta angajata pontata in programul de salarizare "absent nemotivat" dar al carei contract a fost activ pe toata aceasta perioada?

Va multumesc inca o data !

Toate cele bune,
Din cate cunosc, se platesc contributii la nivelul unui salariu minim pe perioada in care contractul a fost activ. ... Mai intrebati si un specialist in domeniul fiscal.
Buna seara
CAS nu se mai achita din 2019, iar cu privire la CASS se discuta:
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/articol_548...
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!