Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, soara mea este alcoolica diagnosticata in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, soara mea este alcoolica diagnosticata in acest sens. ...

Buna seara, soara mea este alcoolica diagnosticata in acest sens. A fost abordata de catre un barbat strain, care a tinuto in casa 8 zile dandui sa bea alcool continuu pentru a putea sa profite de situatie si de ea. Dupa alcoolizare continua am reusit cu greu sa o gasim cu ajutorul Politiei ea avand o stare foarte docila in acest sens la momentul respectiv avand in vedere ca acest barbat era "furnizorul"ei de alcool. In acest moment se afla internata la psihiatrie. Noi familia dorim sa actionam impotriva acestui barbat, care cu nonsalanta spune ca el nu a tinut-o fortat nici o clipa si ca putea sa plece cand vrea ea desi ii furniza alcool de dimineata pana seara. Puteti sa imi spuneti daca exista vre-o fapta in codul penal pentru o asemenea situatie? Multumesc
Da, se poate încadra fapta penal, pornind de la lipsirea de libertate în mod ilegal și, funcție de consecine, și la alte articole. Cu toate acestea, în orice anchetă penală sunt necesare probe. Iar simpla relatare a surorii dvs. ar putea fi insuficeientă.vÎn orice caz, puteți depune o plângere.
Va multumesc, vom vedea ce probe mai au si cei de la politie si cu siguranta vom actiona.