avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa știu pași ce trebuiesc urmați în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa știu pași ce trebuiesc urmați în efectuarea unei ...

Doresc sa știu pași ce trebuiesc urmați în efectuarea unei succesiuni
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 09:59, 22 Octombrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
NU mai postati mesaje consecutive, pt a completa un mesaj, apasa pe modifica.

daca nu va intelegeti, veti dezbate succesiunea in instanta si veti plati si cheltuieli de judecata daca pierdeti procesul.
Fiecare face ce vrea cu mostenirea/bunurile lui... Nu mereu viata este dreapta...
Cat despre mostenire... luati legatuura cu notarul in cauza si dati o declaratie de acceptare a mostenirii..

Succesiunea o pot face si fara acordul dvs., prin instanta... puteti sa nu faceti nimic si sa vedeti cum evolueaza situatia, primiti vreo citatie sau nu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare mostenire Iosua Iosua Tata si matusa mea imi pot ceda partea de teren la un notar contra unei sume de bani? Terenul si casa este pe numele strabunicului meu. (vezi toată discuția)
Unchiul meu a murit, mostenitori suntem eu si sotia lui tata (fratele defunctului)? andreistan andreistan Buna ziua, Unchiul meu, fratele tatalui meu a decedat in 2012, tatal meu a decedat in 2009, ramanand in viata sotia lui si eu. Unchiul a lasat o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua bunica mea a avut 2 case un apartament si niste terenuri ... Alex081006 Alex081006 Buna ziua bunica mea a avut 2 case un apartament si niste terenuri ,ea avand doi copii tata si unchiul meu ,cand era ea in viata ea a decis CA apartamentul sa ... (vezi toată discuția)