Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... O agenție imobiliara dorește sa lucreze direct cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

O agenție imobiliara dorește sa lucreze direct cu persoane fizice, nu cu agenți.

Buna ziua! In cazul unei agenții imobiliare, pe viitor dorește sa lucreze direct cu persoane fizice nu cu agenți. Cum se pot plati aceștia (intre 500-1000 €) fără ca ei sa aibă un pfa? De cele mai multe ori o singura data se colaborează cu o persona.

Mulțumesc mult!
george-neagu, moderator
Daca e ocazionala colaborarea cum ati zis se poate face contract in baza Codului Civil cu persoana fiizca si in baza art 114 alin 1 lit g din Codul Fiscal ii retineti impozit 10% .

Dvs veti declara in D100 impozitul si il veti plati la buget pana in 25 a lunii urmatoare platii venitului catre PF.

Si pana in 31.01 veti depune si D205 unde veti declara impozitul pe nume prenume si CNP .

ATENTIE !
Daca nu e ocazional , riscati o reincadrare fiscala cf art 11 alin (1) , ca si salariat si sa platiti pe langa impozit si CAS si CASS .
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal