Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cel care a primit o donație (loc de veci) fara nicio ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cel care a primit o donație (loc de veci) fara nicio clauza ...

Cel care a primit o donație (loc de veci) fara nicio clauza poate să o restituie donatorului, daca nu mai dorește donația? Donatorul accepta sa-i fie inapoiata donatia., dar in ce fel se poate realiza aceasta?
atenție! multe locuri de veci sunt in concesiune, deci de verificat daca donația mai are obiect
Da, donatia a fost efectuata in urma cu doi ani, actul este in regula. Au intervenit niste schimbari in relatiile dintre donator si donatar si amandoi doresc sa anuleze donatia si locul sa revina donatorului. Unde si cui sa se adreseze donatarul (presupun ca el ar trebui sa actioneze, fiind in posesia donatiei si nu exista nicio clauza). Multumesc
OctaviaMaria, utilizator
la notar, i-o doneaza inapoi
Multumesc pentru raspuns.