Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Garda de mediu are nevoie de mandat pentru a intra ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Garda de mediu are nevoie de mandat pentru a intra într-un spațiu ...

Garda de mediu are nevoie de mandat pentru a intra într-un spațiu privat?
Nu , pentru control are un ordin de serviciu.

"...... GNM are atribuţii privind aplicarea politicii Guvernului în materia prevenirii, constatării şi sancţionării încălcării prevederilor legale privind protecţia mediului, inclusiv a nerespectării reglementarilor prevăzute în legile specifice din domeniile controlului poluării industriale şi managementului riscului, substanţelor şi preparatelor periculoase, biodiversităţii şi ariilor naturale protejate, fondului de mediu şi altor domenii prevăzute de legislaţia specifică în vigoare. .."
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic