Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Putem merge in instanta pentru a cere despagubiri ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Putem merge in instanta pentru a cere despagubiri pentru porcii ucisi de DSV din cauza pestei? Buna ziua, Incepand cu luna iunie 2021 au inceput sa apara focare ...

Buna ziua,
Incepand cu luna iunie 2021 au inceput sa apara focare de pesta porcina in comuna, DSV nu a luat toate masurile necesare de combatere (doar a dezinfectat cand a ridicat porcii din gospodarii si atat), iar legat de bani ni s-a spus ca in cel mult 2 luni ii vom primi. Dar nici pana acum nu a primit nimeni nici un ban. Exista posibilitatea de a merge in instanta pentru a ne recupera banii? Stie cineva care sunt legile ?
Multumim mult pentru raspunsuri!
Este dreptul dvs. sa deschideti actiune in instanta. Puteti consulta/ angaja un avocat care sa va reprezinte. Nu avem de unde sa stim ce va decide instanta de judecata.