Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Legalitatea Certificatului Verde
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Legalitatea Certificatului Verde

Articolul 110 din CONSTITUȚIE spune că
Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern.

Codul administrativ vine cu completări, menționând că guvernul interimar poate emite numai acte cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova însă politici noi.

Prin faptul ca Certificatul Verde se inscrie la "politici noi" este legală Hotărârea Guvernului interimar privind introducerea lui?
Dacul G, utilizator
Să înțelegem că Constituția nu se aplică prezumtiv în fața unor decizii și hotărâri neconstituționale, ea trebuie revalidată în fața fiecărui mucos care o încalcă.
Baza Constituției spune că dacă o încălcăm suntem pedepsiți chiar dacă nu cunoaștem Constituția și Legile statului.
Deci prin extensie Guvernul este deasupra Constituției și dacă o încalcă nici măcar nu este tras de urechi. O lacună foarte gravă!
Asadar medicii nu se pricep ! Si de unde acest atat de precis 94% ? Pandemia va inceta cand le va conveni celor care trag foloase din starea actuala.
Scaderea infectarilor nu are legatura cu restrictiile. Uitati-va ca in unele tari cu rata mare de vaccinare, care pana acum erau date ca exemplu de "civilizatie", ca "au invins pandemia" prin vaccinare si restrictii, a inceput sa creasca iar numarul de infectari si acum unele au un numar de infectari mai mare decat are Romania: Croatia, Austria, Irlanda, Olanda, Marea Britanie, Singapore, Danemarca, Grecia - toate au acum un numar mai mare de infectari noi decat Romania. Germania si Franta sunt aproape de noi. Deci care este rostul "pasaportului verde" pentru vaccinati?
rostul certificatului verde nu este in zona sanatatii, cine mai crede asta inseamna ca inca mai crede si in zane si mos Craciun
George_I a scris:

Scaderea infectarilor nu are legatura cu restrictiile. Uitati-va ca in unele tari cu rata mare de vaccinare, care pana acum erau date ca exemplu de "civilizatie", ca "au invins pandemia" prin vaccinare si restrictii, a inceput sa creasca iar numarul de infectari si acum unele au un numar de infectari mai mare decat are Romania: Croatia, Austria, Irlanda, Olanda, Marea Britanie, Singapore, Danemarca, Grecia - toate au acum un numar mai mare de infectari noi decat Romania. Germania si Franta sunt aproape de noi. Deci care este rostul "pasaportului verde" pentru vaccinati?

Rostul certificatului verde este acela ca cei care se imbolnavesc sa nu ajunga in spitale si la ATI de unde mor cam 90%.

Germania are si ea probleme dar au spitalele goale deoarece au infectati multi dar nu necesita spitalizare.
Asta trebuie sa se inteleaga.

In plus, nu se stie ce tulpina exista acolo.
Este posibil sa aiba delta plus care este mult mai adresiva decat tulpina delta simpla.
Daca in Romania aveam tulpina delta plus aveam de trei ori mai multe cazuri si mureau de trei ori mai multi decat au murit pana acum.

De la inceput am zis ca restrictiile actuale sunt suficiente si nu este necesar un lockdown.
Mie insa imi strica tot programul cu inchiderea magazinelor la ora 21.
Eu faceam cumparaturi dupa ora 21 sau 22 cand aveam timp.

Si in Germania exista o pandemie a nevaccinatilor daca am inteles eu bine dar ca nu sunt in numar atat de mare ca la noi.

Pana nu se golesc spitalele nu putem scapa de restrictii si sunt inconstienti cei care se tot opun la vaccinare pentru ca ne tin pe toti in restrictii.
90% din cei de la ATI sunt nevaccinati iar dintre cei vaccinati sunt cei cu comorbiditati.
Lucrurile sunt clare.

In opinia mea, sunt grav discriminati cei vaccinati deoarece stau in restrictii din cauza celor nevaccinati pentru ca ei pot muri usor si statul trebuie sa ii protejeze de cei care nu ajung in spital dar nici nu pot circula.
Eu personal m-am tot ferit de virus din decembrie 2019 si am evitat tocmai ca sa nu ucid pe nimeni din neglijenta.
Insa, altii, nu dau doi bani pe viata altora si aici e marea problema si statul trebuie sa intervina cu restrictii.

Acum a aparut alta anomalie de ordin logic.
Se refuza transferul in strainatate pe motiv ca se fac experiente ce cei transferati in strainatate.
Nu stiu cine scoate acestea aberatii dar pare ca prinde la cei care nu prea pot gandi mult.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat