Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Legalitatea Certificatului Verde
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Legalitatea Certificatului Verde

Articolul 110 din CONSTITUȚIE spune că
Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern.

Codul administrativ vine cu completări, menționând că guvernul interimar poate emite numai acte cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova însă politici noi.

Prin faptul ca Certificatul Verde se inscrie la "politici noi" este legală Hotărârea Guvernului interimar privind introducerea lui?
Dacul G, utilizator
D-le Claudiu,
Poate mă lămurești în două chestiuni asupra Certificatului pe care îl susțineți atât de perseverent.
1. Cum poate ajuta Certificatul împotriva pandemiei?!
Este doar un act electronic sau pe hârtie de înregistrare care atestă o dovadă a unui fapt.
2. Prin ce mijloace legale s-a pervertit scopul și natura în care a fost creat de Bruxelles?!
A fost creat cu Scopul de a "menține libera circulație între țările UE" . Astfel încât dacă provii dintr-o țară cu rată mare de infectare sau nevaccinați să poți circula în spațiul european.
Acum are Scopul restrictiv, deși stau în aceași țară cu același număr de infectări sau de nevaccinați am nevoie de el să intru la Bricolaj!!!
NATURA lui este de act sanitar international adică pașaport sanitar controlat de autoritățile din țara in care calatoream. Acum este Certificat Anticovid și Antipandemic pe care mi-l controlează toți ospătarii și portarii.
Cu pași mici din măsura de liberalizare devine instrument de discriminare.
Doamne ferește-ne de măsuri de liberalizare!
In acest moment nu mai avem cum sa scapam de virus.
Nu se poate face altceva decat sa moara cat mai putini oameni si sa fie spitalele goale.
Scolul certificatului verde este sa moara cat mai putini oameni.
Este vorba de dreptul la viata a tuturor privit la un mod general deoarece nu se poate cunoaste pe cine poate ucide virusul daca este nevaccinat.
Eu consider ca este o problema de discriminare a celor vaccinati care au comorbiditati si medicul trebuie sa il aleaga pe unul mai tanar ca sa nu moara.Este foarte neplacut sa ai drept de moarte si de viata in aceste conditii.Este ca pe front.

Se cheltuie si foarte multi bani cu cei care se imbolnavesc si fac forme grave sau severe.
Sunt costuri de vreo 2000 euro pe bolnav.

Nu ati vazut ca au probleme si cu alimentarea cu oxigen?
Folosesc oxigen de sudura pentru ca nu mai au alt oxigen.
Este curata nebunie si nu se va termina pana cand nu vom atinge un nivel de vaccinare ridicat.
Nu prea ajunge 70% vaccinati asa cum este in Germania dar macar nu au spitalele pline.

Restrictiile au drept scop ca sa se infecteze cat mai putini oameni.
Pe mine ma supara restrictiile pentru ca nu este in regula sa sufere cei care nu sunt supusi la riscuri dar nu se poate face distinctie intre cei vaccinati sanatosi si cei cu comorbiditati si care pot muri si ei tot la fel ca cei nevaccinati.

Mai exista si problema ca angajatorii trebuie sa plateasca concediu medical celor care se imbolnavesc.
La localuri, de pilda, pot fi multi clienti vaccinati asimptomatici dar nu prezinta risc reciproc intre ei.
Daca ar veni si nevaccinati ar creste riscul ca acestia sa ajunga in spital si la ATI.

Consideram corecta masura antipandemica de a nu se intra nici in magazinele alimentare de cei nevaccinati dar era ceva prea dur.Era dur dar necesar.Am fi avut si mai putine infectari in ziua de astazi si ar fi fost deja loc in spitale.Poate ca am fi scapat si de restrictii asa dar degeaba discutam daca nu s-a procedat asa si avem alta situatie cu infectarile.
Se pot face cumparaturi si online.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este o lunga descriere a unei situatii virtuale. Totusi nu-mi raspundeti.
Nu a fost creat doar pentru libera circulație.
Se știa deja ca vaccinatii pot transmite virusul.
Ideea era sa nu fie internați turiștii străini în tarile vizitate.
Și asa aveau problemele lor interne cu Covid-19 și fără turiști.

La restul v-am răspuns.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
"Nu a fost creat doar pentru libera circulație."

Libertate
"Bruxelles va solicita miercuri crearea unui „certificat verde digital” care să permită cetățenilor vaccinați și nevaccinați să călătorească în alte state membre
Publicat: 16 03. 2021, 20:26"

Discriminare
"Deputatul minorităţilor naţionale – Asociaţia Italienilor din România – RO.AS.IT , Andi Grosaru, a declarat, în plenul Camerei Deputaţilor, că certificatul verde introduce o practică eugenică, interzisă de către Carta Europeană a Drepturilor Omului. El susține că certificatul digital prin care cetățenii dovedesc că au fost vaccinați sau trecuți prin boală, copiază certificatul introdus de Adolf Hitler prin care deţinătorul trebuie să dovedească faptul că este de origine ariană.
Publicat: 08 11. 2021, 19:52"

In doar 7 luni.