Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Doresc să deschid un cabinet de psihologie.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Doresc să deschid un cabinet de psihologie.

Bună seara,

Doresc să deschid un cabinet de psihologie și mă gândesc să optez pentru Întreprindere individuală (II) în loc de PFA. Îmi spuneți, vă rog, dacă se poate și ce presupune ? De asemenea, îmi ziceți, vă rog, pentru un cabinet de psihologie având codul CAEN: 8690, se aplică doar sistemul real de impozitare?

Vă mulțumesc anticipat!
george-neagu, moderator
Conform legii 213/2004 privind exercitarea profesiei de psiholog :

"(1) Pentru exercitarea profesiei, psihologii cu drept de liberă practică pot înfiinţa, la alegere, potrivit legii, cabinete individuale, cabinete asociate, societăţi civile profesionale sau îşi pot desfăşura activitatea în temeiul unor contracte de muncă, potrivit legii.
Jurisprudenţă

(2) Indiferent de forma de exercitare a profesiei, psihologii cu drept de liberă practică pot angaja salariaţi, în condiţiile legii.

Acest document poate avea modificări ulterioare. Cumpăraţi documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5 care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje publicitare.

Art. 14. -
(1) Cabinetele individuale de psihologie, constituite potrivit legii, se declară la Colegiul Psihologilor din România. Raporturile contractuale se stabilesc între psihologul cu drept de liberă practică şi beneficiarul serviciilor oferite de acesta.

(2) Cabinetele individuale se pot asocia prin contract şi se declară la Colegiul Psihologilor din România.

(3) Formele şi modalităţile de exercitare a profesiei, declarate la Colegiul Psihologilor din România, sunt înregistrate în mod obligatoriu în Registrul unic al psihologilor cu drept de liberă practică din România.

Art. 15. - Jurisprudenţă
(1) Societăţile civile profesionale se constituie, în condiţiile legii, prin contract de societate civilă încheiat între 2 sau mai mulţi psihologi cu drept de liberă practică, şi sunt declarate la Colegiul Psihologilor din România.

(2) Raporturile contractuale se nasc între beneficiar şi societatea civilă profesională, indiferent care dintre psihologii cu drept de liberă practică asociaţi îndeplineşte serviciul profesional.

(3) În cadrul societăţilor civile profesionale patrimoniul este comun şi aparţine asociaţiilor în cotele-părţi stabilite prin contractul de societate civilă. "

Prin urmare nu puteti sub forma II (intreprinderii individuale) ci sub forma individuala in cabinet de psihologie - profesie liberala inregistrata doar la ANAF nu la ORC . Impozitarea e in sistem real .