Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Buna ziua , in Romania intelegire scrise si semnate au ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Buna ziua , in Romania intelegire scrise si semnate au valoare ...

Buna ziua , in Romania intelegire scrise si semnate au valoare de contract sau trebuie notarizate ? Daca da trebuie a fi prezente ambele parti a intelegerii la notar ?
Forma autentica este ceruta de lege numai in privinta anumitor contracte. Depinde ce fel de contract se semneaza si care e obiectul acestuia. Sunt valabile si conventiile semnate intre parti. Chiar si fara sa fie incheiat un contract in forma scrisa se poate considera incheiat un contract daca partile se comporta ca si cand ar fi contractat.
Discutia poate continua, insa trebuie stabilit care este raportul dintre parti si ce anume se intentioneaza a se incheia.