Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Partaj judiciar si sulta Am niste semne de intrebare ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Partaj judiciar si sulta Am niste semne de intrebare privind ...

Partaj judiciar si sulta
Am niste semne de intrebare privind hotararea la partaj judiciar , mai exact sotul .eu a decedat in urma cu 10 ani , in urma lui am ramas cu un credit ipotecar pe care la un moment dat nu l-am mai putut plati , banca refuzand sa ma ajute ca nu eram decat coplatitor nu titular de cont , S-a ajuns la executari si ne-a obligat sa facem partajul judiciar pentru apartamentul ipotecat sa o poata executa silit pe fiica mea . Hotararea a fost pentru fiica mea , eu renuntand si la partea mea ,ei revenindu-i intreaga suprafata , problema este acea sulta impusa de judecatorie pe care fiica mea ar trebui sa mi-o plateasca , doar ca eu nu vreau sa imi fie platita . Intrebarea este , cum vom reusi sa facem ca acea sulta sa fie stearsa de la OCPI si sa nu mai apara. Inscris cu sarcina.
Buna seara,

Puteti merge la notar sa dati o Declaratie ca ati primit sulta si cu acea declaratie va duceti la OCPI sa radiati ipoteca.
Trebuie sa verificati la notar, daca e suma mica (pana in 50.000 lei, aprox 9.000 E), e posibil sa nu va ceara extras de cont, sa fie suficienta declaratia dvs.