avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am fost inscris la facultate in anul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am fost inscris la facultate in anul 2017-2018, anul ...

Buna ziua,

Am fost inscris la facultate in anul 2017-2018, anul 2 de studiu, in intervalul respectiv nu am fost prezent
la cursuri/examene, practic renuntand la studii fara a instiinta facultatea.
Am primit scrisoare in data de 18.11.2021 cu somatie de plata pentru achitarea anului de curs respectiv, in caz contrar se vor adresa instantei judecatoresti.
Pot fi obligat sa platesc anul de curs chiar daca nu am beneficiat de el?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 05:39, 1 Decembrie 2021
Nu or sa mai poata sa va oblige sa platiti si nu pt ca nu ati datora acei bani, ci pt ca au trecut 3 ani de la data scadentei. Asa ca nu dati curs notificarii si cand va veti trezi actionat in judecata, invocati prescriptia .
Sfatuiti-va si cu un avocat.
Daca de ex, aveati posibilitatea prin contract sa achitati acel an pana in 2019 cand ati fi inceput altul, nu a intervenit prescriptia.
Ca sa nu datorati, ar fi trebuit sa va fi retras.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Decembrie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperatorii nu-mi dau pace carmen silva carmen silva buna ziua, problema mea este urmatoarea: parintii mei au decedat in martie2005. In anul 2006 am vandut imobilul unde au locuit, iar eu am parasit orasul ... (vezi toată discuția)
Prescriptie Desperados Desperados Bună ziua,în anul 2017 luna octombrie am făcut un contract de abonament cablu.In 2018 am fost nevoita sa schimb domiciliu în alt județ,în 2019 s ar fi ... (vezi toată discuția)
Datorii dupa succesiune Alexandra pap Alexandra pap Buna ziua, Tatal meu a decedat in anu 2015. Am facut succesiunea in anul 2017 si acum am aflat ca are datorii la o companie de telefonie. Sunt obligata sa ... (vezi toată discuția)