Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am fost inscris la facultate in anul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am fost inscris la facultate in anul 2017-2018, anul ...

Buna ziua,

Am fost inscris la facultate in anul 2017-2018, anul 2 de studiu, in intervalul respectiv nu am fost prezent
la cursuri/examene, practic renuntand la studii fara a instiinta facultatea.
Am primit scrisoare in data de 18.11.2021 cu somatie de plata pentru achitarea anului de curs respectiv, in caz contrar se vor adresa instantei judecatoresti.
Pot fi obligat sa platesc anul de curs chiar daca nu am beneficiat de el?
Multumesc.
Nu or sa mai poata sa va oblige sa platiti si nu pt ca nu ati datora acei bani, ci pt ca au trecut 3 ani de la data scadentei. Asa ca nu dati curs notificarii si cand va veti trezi actionat in judecata, invocati prescriptia .
Sfatuiti-va si cu un avocat.
Daca de ex, aveati posibilitatea prin contract sa achitati acel an pana in 2019 cand ati fi inceput altul, nu a intervenit prescriptia.
Ca sa nu datorati, ar fi trebuit sa va fi retras.
gi-jane2, moderator