Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna dimineața, Conform Hotărârii nr. 43 din 1 ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna dimineața, Conform Hotărârii nr. 43 din 1 iulie 2021 ...

Buna dimineața,

Conform Hotărârii nr. 43 din 1 iulie 2021 privind aprobarea listei țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat, criteriile pe baza cărora se stabilesc acestea, precum și a regulilor de aplicare a măsurii carantinei asupra persoanelor care sosesc din acestea în România, emise de CNSU si publicata în MONITORUL OFICIAL nr. 658 din 2 iulie 2021, lista și clasificarea țărilor/teritoriilor de risc epidemiologic ridicat în vederea stabilirii persoanelor asupra cărora se instituie măsura carantinei de 14 zile cu privire la cei care sosesc în România din acestea se publică pe site-ul www.insp.gov.ro. Este clar specificat acest site, dar aceasta lista nu e publicata pe siteul menționat in hotărârea CNSU, ci pe siteul www.cnscbt.ro/index.php/liste-zone-afectate-covid-19.
Poate fi atacata decizia de carantinare care se ia in funcție de aceasta clasificarea a tarilor întrucât aceasta clasificare nu e menționata pe siteul publicat in Hotararea CNSU? Este valabila aceasta decizie a DSP?
donbarlone, utilizator