Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Returnare cadou
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Returnare cadou

Buna ziua.
Va scriu acest mesaj deoarece sunt într-o situație cel puțin obositoare.
În urma cu ceva vreme am colaborat cu o societate comerciala, ca și programator.
În semn de mulțumire pentru proptitudinea și randamentul dat, presupun, CEO acestei societati ne-a oferit cadou câte un laptop (fără semnarea unui proces-verbal sau orice alt document).
După incheierea colaborarii cu societatea, am fost contactat de către COO-ul acestei companii pentru a-mi solicita restituirea laptopului și i-am comunicat ca din ceea ce știu, fiind cadou din partea CEO, acesta ar trebui sa lamureasca situația.
Ulterior discutiei cu COO, am fost contactat de către firma de avocatura ce-i reprezintă solicitandu-mi laptopul și menționând , telefonic, fie ca laptopul este al firmei, fie ca este proprietatea personala a CEO și ca nici un moment nu a fost cadou ci încredințat spre utilizarea pe timpul colaborarii.
Deoarece nu-mi doresc acest obiect, având în vedere întreaga situație creata și lipsa de onoare a celor din companie, le-am menționat ca voi returna laptopul fără nici o problemă și am solicitat a-mi comunica exact cine este proprietarul device-ului pentru a îl returna acestuia printr-un proces verbal și astfel sa punem cap întregii situații neplăcute.
S-a refuzat identificarea proprietarului și mi s-a solicitat returnarea produsului la sediul societății de avocatura prin intermediul unei firme de curierat, însoțit de un proces-verbal prin care să-mi asum ca laptopul este functional și nu are vicii.
Deoarece mi s-a părut total nesigur a trimite prin curierat, pe propria raspundere, acest device, am solicitat suportul CTO-ului (Chief technology officer) companiei cu care am colaborat , pentru recepția în persoana a device-ului și constatarea functionarii acestuia.
Persoana ce gestioneaza infrastructura IT&C a companiei (CTO) și-a exprimat, în scris, dorința de a prelua device-ul și a constata starea sa de funcționare (în baza unei delegatii) dar cabinetul de avocatura nu a mai dat nici un răspuns din acel moment.

Rog a ma indruma ce pași ar trebui sa urmez pentru a returna cadoul primit și în același timp a ma asigura ca este recepționat corespunzător, în baza unui document ce atesta funcționarea sa.

Va mulțumesc anticipat pentru răspunsul dumneavoastră.
Predati laptop-ul la sediul companiei catre CTO pe baza de proces-verbal in care sa se consemneze si starea tehnica a dispozitivului. Ar fi bine sa se consemneze in PV ca firma nu mai are nicio pretentie impotriva dvs. CTO este persoana cea mai indicata sa faca aceasta preluare.Eu nu stiu daca dupa predare,firma de avocatura o sa va mai caute, dar daca se va intampla acest lucru le trimiteti un mail cu PV atasat .Cred ca va fi suficient
Sugerez ca, înainte de a-l preda, să refaceți configurația inițială a acestuia; fiecare fabricant are procedura lui, o găsiți în manual. Îîn principiu discul, HDD/SSD, are o partiție ascunsă cu datele necesare procedurii. Asta ca să nu mai fie discuții ulterioare și de conținutul laptopului.

Mihail Cazacioc a scris:

Predati laptop-ul la sediul companiei catre CTO pe baza de proces-verbal in care sa se consemneze si starea tehnica a dispozitivului. Ar fi bine sa se consemneze in PV ca firma nu mai are nicio pretentie impotriva dvs. CTO este persoana cea mai indicata sa faca aceasta preluare.Eu nu stiu daca dupa predare,firma de avocatura o sa va mai caute, dar daca se va intampla acest lucru le trimiteti un mail cu PV atasat .Cred ca va fi suficient

@Georgian Ingenios raspunsul dvoastra. Si mai ales acoperitor. O sugestie: intalnirea si predarea faceti-o pe ,,terenul" dvoastra! Motivul il intuiti.
Buna ziua,

Predati laptopul in baza unui proces -verbal de predare-primire , semnat de dvs si de un reprezentant al societatii, cu mentiunea ca laptopul a fost predat intr-o stare tehnica optima.

Acesta poate fi predat la sediul societatii, pastrati inscrisul doveditor.

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturile oferite și-mi cer scuze pentru întârzierea răspunsului cu privire la cum s-a soluționat totul.
Am predat device-ul reprezentantului companiei cu care am colaborat în baza unui proces verbal de predare-primire în care acesta confirmă lipsa oricărui viciu al dispozitivului predate.
S-au făcut câteva fotografii care să probeze starea fizică a laptopului dar și starea s-a funcțională (am rulat ceva utilitare ce vin la pachet cu device-ul și furnizează ca și informații reale cu privire la funcționalitatea hardware și software).
Toate elementele media colectate pe timpul predării-primirii au fost comunicate pe mail de către reprezentantul companiei, către toate părțile implicate, specificându-se și în conținutul mesajului electronic faptul că dispozitivul a fost preluat fără vicii și în stare perfectă de funcționare ( defect profesional materializat prin existența unei variante de rezervă în cazul în care varianta de bază devine inutilizabilă din varii motive ).
Georgian2all, utilizator