Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, In faza de apel al unui proces, cu avocat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, In faza de apel al unui proces, cu avocat din oficiu, ...

Buna ziua,

In faza de apel al unui proces, cu avocat din oficiu, am primit citatie de prezentare, din ce inteleg aceasta este obligatorie si citez: prin neprezentare nejustificata acesta poate fi adus in instanta.
Este prima infatisare in faza de apel.
Este obligatorie prezenta necunoscandu-mi avocatul din oficiu?

Cine a declarat apelul? Inculpatul sau altii?