avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, In faza de apel al unui proces, cu avocat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, In faza de apel al unui proces, cu avocat din oficiu, ...

Buna ziua,

In faza de apel al unui proces, cu avocat din oficiu, am primit citatie de prezentare, din ce inteleg aceasta este obligatorie si citez: prin neprezentare nejustificata acesta poate fi adus in instanta.
Este prima infatisare in faza de apel.
Este obligatorie prezenta necunoscandu-mi avocatul din oficiu?

Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 19:29, 2 Decembrie 2021
Cine a declarat apelul? Inculpatul sau altii?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citatie camera preliminara parte vatamata ariana03 ariana03 Buna ziua, Am primit o citatie in calitate de parte vatamata intr-un dosar de distrugere (incendiere imobil) si am primit o citatie pentru a ma prezenta la ... (vezi toată discuția)
Lamurire masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara Paul2017 Paul2017 Buna ziua, Ce inseamna mai exact: - obiectul dosarului: masuri si exceptii dispuse de judecatorul de camera preliminara in calitate de inculpat? - ... (vezi toată discuția)
Prezenta la sedinte a inculpatului, in procesul penal tija tija Buna ziua, Am un proces penal pe rol, suntem in faza cercetarii judecatoresti, iar in urma cu 3 luni instanta a dispus ca nu mai suntem obligati sa ne ... (vezi toată discuția)