Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotararea judecatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotararea judecatoreasca

Pe data de 27 octombrie 2009 am avut ultimul termen, in procesul meu de divort. S-a admis cererea noastra de divort pe cale amiabila si am plecat acasa. Dar nu se emite o Hotarare judecatoreasca..? Dupa cat timp..? De 3 luni astept o Comunicare prin posta si nu mai vine. Cum as putea sa intru in posesia acestei hotarari..?
Ionut
De obicei se mai intarzie cu redactarea hotararilor, daca nu aveti nevoie urgenta de ea puteti sa mai asteptati; nu este o situatie care sa va ingrijoreze.
mioaranoni a scris:

Sa inteleg ca intarzierea este fireasca si explicabila, sau este o situatie anormala si trebuie sa ma duc la instanta sa fac o cerere..?

Da, trebuie adresata o cerere prin care sa solicitati urgentarea redactarii hotararii cu eventuala motivare pe care o considerati.