Forum Discuţii juridice Executare silită Încetarea executării silite este act de executare ce ...
Discuție deschisă în Executare silită

Încetarea executării silite este act de executare ce resetează ...

Încetarea executării silite este act de executare ce resetează termenul de prescripție?

Detaliile cazului:

Dosar executare 1
- deschis în 2012
- somații, verificări, popriri dar negasit niciun bun
- ultimul act de executare 18.03.2015 (o poprire)
- închidere dosar executare prin PV executor judecătoresc la data de 05.03.2018

Mutată creanța la Kruk prin cesiune pe 30.07.2019 și deschis dosar nou de executare de către aceștia pe data de 04.08.2020.

Judecătoria a admis contestația la executare pe motivul invocat de mine, prin avocat, că între ultimul act de executare din Dosar 1 (poprirea de pe 18.03.2015) și deschiderea Dosar 2 executare (pe 04.08.2020) sunt mai mult de 3 ani.

Kruk a făcut apel pe motiv că acel proces verbal de închidere a dosarului de executare este el însăși un act de executare (interpretând art. 656 alin. 1) și a câștigat. Aștept să văd motivația, doar ce am citit pe portalul tribunalului decizia.

Revenind, încetarea executării silite este act de executare ce resetează termenul de prescripție?

Am de-a face cu o executare (pt. neachitarea unui credit) care a început în 2012 și care pare că nu se mai termină. Mi se pare puțin abuziv ca executorul să facă demersuri 3 ani să nu găsească nimic, apoi să țină dosarul inert 3 ani fără 13 zile și să-l închidă și alții să poată redeschidă dosar nou de executare după alți 2 ani și 5 luni. Adică 5 ani și 4 luni nu s-a înfăptuit niciun act de executare! Doar o închidere de dosar..

Mai am vreo cale de atac? :(

Zi frumoasă!
1n$4n3, utilizator
Termenul de prescriptie se suspenda pe perioada cand nu exista bunuri sau debitorul este insolvabil. Orice act efectuat in procedura de executare intrerupe cursul prescriptiei.
De la data infiintarii propririi 18.03.2015 si pana la data emiterii incheierii executorului de inchidere a dosarului de executare aflat pe rolul biroului sau, au fost emise probabil si alte acte in vederea executarii silite. Luand in considerare si acea incheiere emisa la data de 05.03.2018 dar si faptul ca pana la cererea de deschidere a celuilalt dosar de executare din data de 04.08.2020, perioada care nu poate fi considerata ca ar fi operat prescriptia executarii sau a dreptului pretins obiect al executarii, fiind o perioada mai mica de 3 ani intre aceste acte intreprinse, nu se poate pune problema retinerii intervenirii prescriptiei.

Bună seara și mulțumesc de răspuns!

18.03.2015 este data ultimului act (înființarea unei popriri) din dosarul de executare, până la procesul verbal de închidere a dosarului de executare de pe 05.03.2018.pe motiv că nu s-au identificat bunuri/ conturi/ etc care să fie executate. Între cele 2 în dosarul de executare nu a fost niciun alt act. Executorul nu a întreprins nici o altă acțiune.

Judecătoria nu a considerat PV-ul de închidere ca fiind act de executare care să reseteze termenul de prescripție. La apel sentința judecătoriei de acceptare a contestației la executare a fost anulată.

Întrebarea mea era dacă acel proces verbal de încheiere a dosarului de executare reseteaza termenul de prescripție.. Practic 5 ani 4 luni și 16 zile a fost doar un proces verbal de închidere a unui dosar de executare….

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Termenul de prescriptie se suspenda pe perioada cand nu exista bunuri sau debitorul este insolvabil. Orice act efectuat in procedura de executare intrerupe cursul prescriptiei.
De la data infiintarii propririi 18.03.2015 si pana la data emiterii incheierii executorului de inchidere a dosarului de executare aflat pe rolul biroului sau, au fost emise probabil si alte acte in vederea executarii silite. Luand in considerare si acea incheiere emisa la data de 05.03.2018 dar si faptul ca pana la cererea de deschidere a celuilalt dosar de executare din data de 04.08.2020, perioada care nu poate fi considerata ca ar fi operat prescriptia executarii sau a dreptului pretins obiect al executarii, fiind o perioada mai mica de 3 ani intre aceste acte intreprinse, nu se poate pune problema retinerii intervenirii prescriptiei.

Incetarea executării prin decizia executorului ar avea fie un efect suspensiv pentru executare, deoarece astfel, creditorul este apărat de lege prin faptul că executarea poate fi reluată oricând fără teama că prescripția s-ar împlini, efectul suspensiv al încetării executării silite (ca urmare a lipsei bunurilor în patrimoniul debitorului) profitând creditorului, ori un efect intreruptiv al prescriptiei.
Se poate spune ca nu ar fi prescrisa daca instanta de fond a considerat ca teremenul a fost intrerupt si nu suspendat astfel , depinde cum apreciaza fiecare instanta.