Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salut. Mama mea are aproape 64 de ani. Din cate am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salut. Mama mea are aproape 64 de ani. Din cate am inteles, la ...

Salut. Mama mea are aproape 64 de ani. Din cate am inteles, la casa de pensii figurează doar cu 11ani cotizatie. I s-a cerut ca pentru a beneficia de pensie trebuie sa-si cumpere restul de ani. Stiu ca exista pensia minima garantata, sau ceva de genul. Ce poate face mama in cazul anilor? Decat sa-i achit suma pe diferenta de ani mai bine ii deschid un cont cu acei bani duoa ce-i împrumut de la o banca si-si ia singura lunar cat ii trebuie. Ce pot face sau ce poate face in situatia prezentata mai sus? Mulțumesc.
Trebuie sa aibă minim 15 ani stagiu.
Stiu acest lucru. Dar voiam sa stiu daca mai poate face si altceva? Putere de munca nu prea mai are din păcate.
Nu poate decat sa incheie contract de asigurare cu Casa de Pensii.
~ Conținut șters la cerere ~
Suma calculata de dansii ajunge la o valoare de aproximativ 5000euro. De aceea am scris ca mai bine ii pun dansei acesti bani pe un card si sa-si ia lunar cei 800lei. Nu mi se pare normal. Daca nu muncea o zi in tara asta, intelegeam sumele astea mari, dar asa?

SOS1000 a scris:

Platiti diferenta de cotizatie , nu este o suma foarte mare iar mama v-a beneficia de pensia minima si un ajutor social , in total vreo 800 de lei pe luna plus asigurare medicala pentru toate problemele de sanatate , eu zic ca merita .