Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune morale

buna ziua, pot sa dau in judecata o societate comerciala ca sa imi plateasca daune morale ptr incalcare abuziva contract de inchiriere sau fac actiune impotriva administratorului ca sa cer daune ? Mentionez ca eu detin un PFA. multumesc
sorana_g, utilizator
dati in judecata societatea, probati prejudiciile si cereti acea suma. Daunele sunt materiale, nu morale.
Este vorba despre denigrare si afectarea imaginii in fata altor colaboratori, deci eu zic ca sunt daune morale. Nelamurirea este daca este ok sa dau in judecata societatea sau administratorul. Va multumesc

gi-jane2 a scris:

dati in judecata societatea, probati prejudiciile si cereti acea suma. Daunele sunt materiale, nu morale.

sa imi plateasca daune morale ptr incalcare abuziva contract de inchiriere

Este vorba despre denigrare si afectarea imaginii in fata altor colaboratori,

mie imi par doua chestiuni diferite.
ar trebui sa discutati pe larg cu un avocat.
de regula se da in judecata societatea , sunteti 2 societati.
se poate actiona in judecata si administratorul in nume propriu, insa depinde de circumstante..