avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune morale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune morale

buna ziua, pot sa dau in judecata o societate comerciala ca sa imi plateasca daune morale ptr incalcare abuziva contract de inchiriere sau fac actiune impotriva administratorului ca sa cer daune ? Mentionez ca eu detin un PFA. multumesc
Ultima modificare: Luni, 6 Decembrie 2021
sorana_g, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:57, 6 Decembrie 2021
dati in judecata societatea, probati prejudiciile si cereti acea suma. Daunele sunt materiale, nu morale.
Este vorba despre denigrare si afectarea imaginii in fata altor colaboratori, deci eu zic ca sunt daune morale. Nelamurirea este daca este ok sa dau in judecata societatea sau administratorul. Va multumesc

gi-jane2 a scris:

dati in judecata societatea, probati prejudiciile si cereti acea suma. Daunele sunt materiale, nu morale.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa imi plateasca daune morale ptr incalcare abuziva contract de inchiriere

Este vorba despre denigrare si afectarea imaginii in fata altor colaboratori,

mie imi par doua chestiuni diferite.
ar trebui sa discutati pe larg cu un avocat.
de regula se da in judecata societatea , sunteti 2 societati.
se poate actiona in judecata si administratorul in nume propriu, insa depinde de circumstante..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conflicte intre colegi annahm11 annahm11 Cum se procedeaza cand un coleg aduce acuzatii grave altui coleg care are o imagine buna in comunitate si este apreciat in domeniul de activitate?Respectiv, ... (vezi toată discuția)
Daune morale VERONICA MORARU VERONICA MORARU Buna ziua! Care este cuantumul daunelor morale acordate in instanta persoanelor care au contestat decizia de concediere? Dar daca acea concediere a afectat ... (vezi toată discuția)
Insulta si calomnie flodin47 flodin47 Santem doi mostenitori si datorita neintelegeri am introdus actiunea de partaj succesoral.Cand sora mea a auzit de aceasta actiune a inceput prin sat sa ma ... (vezi toată discuția)