avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,nora mea este insarcinata in 6 saptamani,va ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,nora mea este insarcinata in 6 saptamani,va naste la ...

Buna ziua,nora mea este insarcinata in 6 saptamani,va naste la sfarsitul lui iulie,inceputul lui august 2022.Are contract de munca pe perioada determinata de doi ani,care expira in luna octombrie 2022.Intrebarea este ce indemnizatie va primi,si pe ce perioada.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:27, 7 Decembrie 2021
Multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Atunci este ok.
Gasiti pe net diferite calculatoare pentru a vedea care este cuantumul indemnizatiilor ( de maternitate si crestere copil) pentru a va face o idee..
Sa nu uite sa anunte angajatorul legat de sarcina.

Sarcina usoara!

Nu o afecteaza, doar ca dupa acest concediu nu o sa mai aiba unde reveni pentru ca acel contract inceteaza chiar daca este in concediu. Asta daca nu o sa fie prelungit... dar nu este obligat angajatorul sa faca asta.
Poate beneficia de somaj sau cauta alt loc de munca...

mafinescuingrid a scris:


Multumesc frumos pentru raspuns,ideea era daca o afecteaza faptul ca ii va expira contractul de munca dupa ce va naste,si in ce fel.

Cornel Vasile a scris:

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.
Indemnizația nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei (indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC).



Am inteles,oricum,important este sa fie in regula bebelusul,apoi cu serviciul,ei spun ca exista posibilitatea sa o reangajeze,daca nu,va gasi in alta parte,pana la momentul ala ar mai fi cca 3ani.Va multumesc frumos!

Ionut.ion a scris:

Nu o afecteaza, doar ca dupa acest concediu nu o sa mai aiba unde reveni pentru ca acel contract inceteaza chiar daca este in concediu. Asta daca nu o sa fie prelungit... dar nu este obligat angajatorul sa faca asta.
Poate beneficia de somaj sau cauta alt loc de munca...

mafinescuingrid a scris:


Multumesc frumos pentru raspuns,ideea era daca o afecteaza faptul ca ii va expira contractul de munca dupa ce va naste,si in ce fel.

Cornel Vasile a scris:

Indemnizația lunară pentru creșterea copilului se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii doi ani anteriori datei naşterii copilului.
Indemnizația nu poate fi sub 1.250 de lei și nici peste 8.500 de lei (indiferent cât de mari ar fi veniturile părintelui care intră în CCC).





1. Nu mai citati raspunsurile ...... apasati direct RASPUNDE

2. Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este conditionata de existenta unui c.i.m. activ sau de un anumit articol cu care a incetat c.i.m.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu maternitate Claudia Ned Claudia Ned Buna ziua! Am intrat in prenatal in data de 2.09.2019, inca nu am primit primii bani pe prima luna. Mi s-a zis de la Hr, ca prenatal + postnatal inseamna 85% ... (vezi toată discuția)
Indemnizație copil DanaCaplea DanaCaplea Sunt o mămică care este în concediu creștere copil și sunt din nou gravidă cu al doilea bebeluș. As naște în septembrie 2020 cad ar trebuii sa ma ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie RebecaZorila RebecaZorila Dacă sunt studenta in ultimul an și am rămas însărcinată, pot primi indemnizație de creștere copil, și cât este aceasta? (vezi toată discuția)