Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara, As dori sa stiu care sunt drepturile ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara, As dori sa stiu care sunt drepturile legale ale bunicilor. ...

Buna seara,
As dori sa stiu care sunt drepturile legale ale bunicilor.
Sunt mama singura , Am o fetita de 8 ani, Nu avem tata, In ceritficatul de nastere este linie. Nu asta este problema
Am plecat acum 4 ani si jumatate din casa parintilor mei datorita violentei domestice, De atunci stau in chirie cu copilul meu si suntem foarte bine.
Am renuntat la proprietati care era pe numele meu,.Am dat procura notariala tatalui meu dupa plecarea din casa lui. Doar ca sa ne lase in pace. Erau cu uzufructul viagere al parintilor mei. Se pare ca la una din proprietati ar fi o problema. Am refuza sa dau inca o procura.
Am fost data in judecata de catre parintii mei pentru program vizitare minora. S-a cerut chiar ancheta sicoala la domiciliul nostru. Asta dupa aprope 4 ani de cand am plecat de acasa.
Cum asa? Parintii mei au castigat bani de pe urma procurilor pe care le-am semnat, Nu m-a mai interersta nimic, doar sa ma lase in pace. Sunt oameni violenti si periculosi.

Acum avem proces pentru dreptul lor de vizitare a minorei. Minora nu doreste sa ii vada, Care sunt drepturile lor? Care este situatia reala in care ne aflam eu si copilul meu minor?

Va multumesc
Va trebui sa apelati la avocat, nu e o speta pe care sa o rezolvati pe forum. Exista riscul s apierdeti acest proces, ei pleaca cu avantaj ca prin lege, copilul are drpetul de a dezvolta relatii cu bunicii.
art494
Părinţii sau reprezentanţii legali ai copilului pot, numai în baza unor motive temeinice, să împiedice corespondenţa şi legăturile personale ale copilului în vârstă de până la 14 ani. Neînţelegerile se soluţionează de către instanţa de tutelă, cu ascultarea copilului, în condiţiile art. 264.
deci trebuie sa faceti dovada ca nu e in interesul copilului sa relationeze cu ei
Eu din lege inteleg ca acest drept este al copilului si ca exista, in trecut, o relatie intre nepot si bunici.
Dar daca nu exista aceasta relatie,de ce ar trebui sa se forteze copilul?
O alta chestie ciudata, este ca, parintele trebuie sa aduca dovezi ca bunici nu au ce cauta in viata copilului.
Ce dovezi sa aduci: ca nu a fost un parinte bun, deci nici bunic nu are cum sa fie?
O relatie de cel putin 4 ani a existat, nu stim cum a fost aceasta relatie.

Ce dovezi sa aduci: ca nu a fost un parinte bun, deci nici bunic nu are cum sa fie?

Poti sa fii parinte f prost si un bunic excelent.
4 ani nu i-a interesat de relație?
Dintr-o data asa începe dorul. Sa fim serioși, miroase a șantaj sau nu îmi dai ce vreau , lasă că îți dau unde te doare.
Nu ești părinte bun, bunic nici atât. Calitatea de om dacă nu exista, nu il vrei nici la 100 m de copilul tău.
Ei bine, va fi nevoie de o aparare mai buna de atat...
Nu ești părinte bun, bunic nici atât.

eu am avut un bunic f bun, desi ca parinte si sot a fost un betiv nemernic.
gi-jane2, moderator