avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca trebuie majorat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca trebuie majorat salariul ...

Buna ziua !
Va rog sa-mi spuneti daca trebuie majorat salariul minim din luna decemrie pentru un salariat care a avut salariul minim 24 luni sau se poate face majorarea cu salariul minim 2550 lei de la 1 ianuarie 2022 .
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 08:34, 29 Decembrie 2021
Trebuie majorat salariul pentru un salariat care a avut salariul minim pe o perioadă de cel puțin 24 luni.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,

Așa ar fi trebuit dacă obligația rămânea cum a fost prevăzută în OUG 130, dar Guvernul a modificat această obligație aseară (după ce ați primit răspunsul de mai sus) prin adoptarea altui OUG. Colegii noștri au scris un articol cu acest subiect, în care găsiți și explicația:

Perioada de 24 de luni în care un angajat poate fi ținut pe salariul minim brut pe țară va începe să curgă de la 1 ianuarie 2022, potrivit unui proiect de OUG adoptat astăzi de Guvern. Astfel, abia din 2024 va apărea obligația angajatorilor de a majora veniturile acestor salariați.

Clarificarea pentru interdicția introdusă din 18 decembrie 2021 (prin OUG 130/2021) vine pentru că Guvernul n-a asigurat egalitate de tratament între contractele de muncă încheiate începând cu acea dată și contractele de muncă ce deja erau în derulare la același moment.

În lipsa acestei clarificări, în practică existau situații în care, pentru contractele de muncă în derulare la 18 decembrie 2021, termenul de 24 de luni să fie aproape de expirare sau chiar expirat deja. Asta înseamnă că unii angajatori ar trebui să modifice deja (sau trebuiau să modifice în perioada imediat următoare) contractele în derulare ale persoanelor care primesc salariul minim brut pe țară.


www.avocatnet.ro/articol_600...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, referitor la oug 142/2021 cu privire la perioada de ... Miha2018 Miha2018 Buna ziua, Referitor la OUG 142/2021 cu privire la perioada de 24 de luni: Spuneti-mi, va rog, daca am inteles corect un paragraf din OUG 142/2021 cu privire ... (vezi toată discuția)
Salariul de baza minim pe economie 24 de luni pitic1991 pitic1991 Un salariat a fost angajat pe un post in data de 11.02.2020 cu un salariu de baza mai mare decat minimul pe economie la data respectiva. In ianuarie 2022 i s-a ... (vezi toată discuția)
Majorarea salariului valentinaanghel valentinaanghel Buna seara! Majorarea salariului pentru salariatii care in data de 18.12;2021 au mai mult de 24 de luni contract individual de munca cu salariul minim se face ... (vezi toată discuția)