Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA anulat oficiu- inspectie fiscala
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA anulat oficiu- inspectie fiscala

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu informatii in legatura cu urmatoarea speta:
O firma careia i-a fost anulat codul de TVA din oficiu conf art 153 alin 9 lit e in 2012, a emis in perioada 2016-2018 facturi fara tva . Imediat dupa anularea codului de tva nu s-a facut cerere pentru reactivarea codului de tva si nu s-a depus deloc declaratia 311.
Acum are inspectie fiscala. Va rog sa-mi spuneti cum se va calcula tva-ul aferent livrarilor din perioada 2016-2018?
Daca de exemplu factura s-a emis fara tva si are valoare 10000 lei, se considera 10000 lei baza impozabila sau 10000 lei valoare cu tot cu tva?
Multumesc mult!

Cu placere . Si nu va lasati la ce spun inspectorii de la ANAF .
Buna ziua, pot sa va contactez in privat? sunt intr-o situatie asemanatoare si tare bine mi-ar prinde niste sfaturi ! Va multumesc
Da sigur ca da .