Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. Sunt angajata ...

Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. Sunt angajata că asistent personal al mamei mele, la primărie și am primit același salar minim, că și luna trecuta. Doresc să știu dacă s-ar mărit sau nu salariul minim. Multumesc
HG nr. 1.071 din 4 octombrie 2021 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată
Art. 1
Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.550 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 15,239 lei/oră.
....
anto_riana a scris:

am primit același salar minim, că și luna trecuta.

În ianuarie ați primit salariul pentru luna decembrie 2021. De-abia în februarie veți primi banii pentru ianuarie 2022.