avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. Sunt angajata ...

Buna ziua. Am înțeles că a crescut salariul minim. Sunt angajata că asistent personal al mamei mele, la primărie și am primit același salar minim, că și luna trecuta. Doresc să știu dacă s-ar mărit sau nu salariul minim. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Emilika40 , utilizator 19:59, 11 Ianuarie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
HG nr. 1.071 din 4 octombrie 2021 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată
Art. 1
Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se stabilește în bani, fără a include sporuri și alte adaosuri, la suma de 2.550 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167,333 ore pe lună, reprezentând 15,239 lei/oră.
....
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
anto_riana a scris:

am primit același salar minim, că și luna trecuta.

În ianuarie ați primit salariul pentru luna decembrie 2021. De-abia în februarie veți primi banii pentru ianuarie 2022.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot face daca nu primesc salariu minim obligatoriu in mana ... George0023 George0023 Ce pot face daca nu primesc salariu minim obligatoriu in mana de la firma. Salariu minim net este raportat la o norma de lucru de 168 sau 180 ore ?Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Marire salar minim pe economie de la 01.01.2019 ionela11 ionela11 Buna ziua, Buna ziua, S-a marit salariul minim brut pe economie de la 01,01,2019? cat s-a facut?......ar trebuii sa fac acte aditionale la contract si ... (vezi toată discuția)
Salariu minim diferentiat litabogdan litabogdan Începând cu data de 1 ianuarie 2019, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - ... (vezi toată discuția)