avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara ! Un barbat care a implinit in luna ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara ! Un barbat care a implinit in luna decembrie 59 ani ...

Buna seara ! Un barbat care a implinit in luna decembrie 59 ani si un stagiu total de cotizare de 34 ani 0 luni 6zile , din care 25 ani 8luni 0 zile-in conditii normale de munca, 5 ani 7luni 10zile in gr.II ( Legea nr. 3/77) ,1 an 3 luni -stagiu aferent grupa ,1 an 5 luni 26 zile armata . Va rog sa-mi spuneti la ce varsta poate iesi la pensie de drept si la ce varsta poate iesi la pensie anticipata . Daca ar mai avea de platit pentru a avea stagiu complet de cotizare de 35 ani si ar plati toata suma acum , cand ar putea iesi anticipat . Va multumesc !

Alte discuții în legătură

Pensionare marinsergiu marinsergiu Nascut 29.031956,vechime=33ani 7luni[din care 1an si 4luni-armata]. Am lucrat in grupa I -a=10ani+7luni si in grupa a II-a= 7ani+4luni. Restul anilor de munca ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie Iunian Iunian Nascut 1952 9 ani grupa 1 9 ani grupa 2 noua ani fara grupa = 27 Facultate 5 ani Armata 9 luni Cind se iese la pensie ? (vezi toată discuția)