Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ce trebuie sa faci sa beneficiezi de prescripția ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ce trebuie sa faci sa beneficiezi de prescripția datoriilor la fisc?

Buna ziua! Ce trebuie sa faci sa beneficiezi de prescripție datoriilor la fisc? Exista o datorie,,impozit pe clădire,, datoria este mai veche de 5 ani. Sa primit o somatie de la primărie împreună cu un titlu executor, 103 lei respectiv 184 lei. La somatie pe lângă 103 lei se mai adaugă și suma restantă de 5300 lei. Din cate am citit datoriile se prescrie la 5 ani. Cum se procedează,unde trebuie sa se adreseze pentru a beneficia de prescripție? Multumesc!
george-neagu, moderator
Se invoca in cadrul unei contestatii la executare facute in instanta (daca maii sunteti in termen).Fara av nu prea merge cu modele si sfaturi asa cum viseaza tot romanul....
Multumesc!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Se invoca in cadrul unei contestatii la executare facute in instanta (daca maii sunteti in termen).Fara av nu prea merge cu modele si sfaturi asa cum viseaza tot romanul....

Mergeti la primarie si intrebati daca a fost adoptat un HCL privind amnistia fiscala in baza OUG 69/2020 cu modificarile si completarile ulterioare. Daca este adoptata, hotarare cereti formularele ptr completare: notificare, faceti plata conform calculelor cu scaderea accesoriilor pana la data de 30 iunie 2020 si completati cererea de anulare accesorii. Asteptati ulterior decizia. Succes
floare de gheata, utilizator