Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna seara, Acum trei zile am avut un accident la ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna seara, Acum trei zile am avut un accident la locul de munca, ...

Buna seara,
Acum trezi zile am avut un accident la locul de munca, prin care a rezultat prezenta unei placi tăiate la mâna dreapta și impotență funcțională datorata tăierii tendonului. Accidentul a fost anunțat către conducerea fabricii, iar apoi am mers la urgențe unde a fost chemată și poliția pentru a îmi lua declarație. Am trecut prin operație, iar la externarea din spital concediul mi-a fost acordată in prima zi pentru urgentă chirurgicală. Iar pentru restul zilelor (20) concediu medical pentru boala obișnuita. Concediul l am dus la serviciu, iar acum sunt puțin confuz deoarece nu știu dacă codul de indemnizație va fi modificat din 01 ( boala obișnuita) in 03 (accident de munca). Este in regula cum s a procedat pana acum? Sau trebuie sa declarat la ITM ce s a întâmplat personal de către mine? Mulțumesc.
Angajatorul trebuie sa anunte evenimentul produs la ITM si sa numeasca prin decizie interna o comisie de cercetare a evenimentului pentru a respecta prevederile Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
b) de către inspectoratele teritoriale de muncă, în cazul evenimentelor care au produs invaliditate evidentă sau confirmată, deces, accidente colective, incidente periculoase, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă lucrătorilor la angajatorii persoane fizice, precum şi în situaţiile cu persoane date dispărute;
-art.5
lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
lit. g) accident de muncă – vătămarea violentă a organismului, precum şi intoxicaţia acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, şi care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel puţin 3 zile calendaristice, invaliditate ori deces;
Dosarul de cercetare se trimite la ITM spre avizare si daca sunt indeplinite conditiile legale, evenimentul este declarat AM si firma il inregistreaza ca atare prin completare formular FIAM.
Daca va fi AM, angajatorul are obligatia de a schimba codul de incadrare a evenimentului ca AM. Victima are doar obligatia depunerii formularelor de concediu medical la angajator.