Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, as dori un sfat la aspectul următorul, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, as dori un sfat la aspectul următorul, detin un ...

Bună ziua, as dori un sfat la aspectul următorul, detin un imobil care a fost închiriat unui cetățean străin cu permis de ședere temporara. Contractul este pe 1 an având termen scadent în august. Este înregistrat la ANAF. S-a făcut adițional de prelungire încă 1 an. După adiționalul de prelungire din august 2021,chiriasul nu a mai plătit întreținerea acumulând peste 1000lei,energia electrica neplatit de 2 luni, chirie nu a platit. În contract este stipulat ca rezilierea se poate face la neîndeplinirea obligației chiriașului... Fără preaviz sau fără trecerea vreunui termen. În plus am și daune din distrugerea bunurilor. Cum pot evacua chiriașul și recuperarea prejudiciului? Va mulțumesc pentru răspuns
~ Conținut șters la cerere ~