avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe la stat lucru online pers.independenta.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe la stat lucru online pers.independenta.

Buna seara,.:O cunostinta lucreaza online pentru o firma americana,nu are firma nici PFA nimic si primeste dolari pe un card emis de o banca americana.In tara scoate lei de la o banca (bancomat) cu comisioanele respective. Intrebare ce taxe este obligat sa plateasca la fisc? Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: yonica09 , utilizator 14:06, 25 Ianuarie 2022
Dupa parerea mea cred ca impozit pe venit ( salariu) , CAS pentru contributivitate la pensie iar CASS daca nu exista asigurare medicala.

yonica09 a scris:

Buna seara,.:O cunostinta lucreaza online pentru o firma americana,nu are firma nici PFA nimic si primeste dolari pe un card emis de o banca americana.In tara scoate lei de la o banca (bancomat) cu comisioanele respective. Intrebare ce taxe este obligat sa plateasca la fisc? Va multumesc.

Va completa declaratia unica la sectiunea venituri din strainatate obtinute in 2021.
ok va multumesc ,.Cu bine,.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare bani banca coriolan coriolan buna ziua,va rog sa raspundeti la o intrebare.detin cont si card valuta la o banca din tara,fac deplasari in strainatate,in 1.07.2012 firma la care lucrez mi+a ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala turist american bejenaru bejenaru Buna ziua! As avea nevoie de cateva sfaturi: Un prieten, turist american a fost operat de urgenta in romania. la externare i s-a inmanat decontul pentru ... (vezi toată discuția)
Am un pfa pe care nu-l folosesc ;venituri 0 in declaratii. Mira28 Mira28 Buna! Am un PFA pe care nu-l folosesc (venituri 0 - atat in declaratii, cat si in cont ) si depun anual declaratia unica, fara a plati alte taxe. Am obligatia ... (vezi toată discuția)