Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe la stat lucru online pers.independenta.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe la stat lucru online pers.independenta.

Buna seara,.:O cunostinta lucreaza online pentru o firma americana,nu are firma nici PFA nimic si primeste dolari pe un card emis de o banca americana.In tara scoate lei de la o banca (bancomat) cu comisioanele respective. Intrebare ce taxe este obligat sa plateasca la fisc? Va multumesc.
george-neagu, moderator
Dupa parerea mea cred ca impozit pe venit ( salariu) , CAS pentru contributivitate la pensie iar CASS daca nu exista asigurare medicala.

yonica09 a scris:

Buna seara,.:O cunostinta lucreaza online pentru o firma americana,nu are firma nici PFA nimic si primeste dolari pe un card emis de o banca americana.In tara scoate lei de la o banca (bancomat) cu comisioanele respective. Intrebare ce taxe este obligat sa plateasca la fisc? Va multumesc.

Va completa declaratia unica la sectiunea venituri din strainatate obtinute in 2021.
ok va multumesc ,.Cu bine,.