Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua! As vrea sa stiu cum se calculeaza suma ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua! As vrea sa stiu cum se calculeaza suma datorata ca ...

Buna ziua!
As vrea sa stiu cum se calculeaza suma datorata ca impozit pe un apartament cu tot cu penalitati si dobinzi in cazul intirzierii platii. Am gasit informatii diferite referitor la procentele aplicate din surse diferite si nu stiu exact care se aplica.Multumesc!
bellman, utilizator
Dobanzi de intarziere + penalitati de intarziere
Codul de procedutra fiscala :

Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
Nivelul penalității de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.

Prin urmare la impozitul datorat si neachitat la scadenta se aplica 0.03%/zi - accesorii ( dobanzi + penalitati )

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.