avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua! As vrea sa stiu cum se calculeaza suma ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua! As vrea sa stiu cum se calculeaza suma datorata ca ...

Buna ziua!
As vrea sa stiu cum se calculeaza suma datorata ca impozit pe un apartament cu tot cu penalitati si dobinzi in cazul intirzierii platii. Am gasit informatii diferite referitor la procentele aplicate din surse diferite si nu stiu exact care se aplica.Multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 6 Februarie 2022
bellman, utilizator
Cel mai recent răspuns: bellman , utilizator 19:44, 9 Februarie 2022
Dobanzi de intarziere + penalitati de intarziere
Codul de procedutra fiscala :

Nivelul dobânzii este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.
Nivelul penalității de întârziere este de 0,01% pentru fiecare zi de întârziere.

Prin urmare la impozitul datorat si neachitat la scadenta se aplica 0.03%/zi - accesorii ( dobanzi + penalitati )

Va multumesc foarte mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce dobanda au dreptul sa iau primariile la datorii? isty1981 isty1981 Buna ziua! Am ceva datorie la primarie (impozit auto si o amenda) si persoana care lucreaza la primarie a zis ca dobanda este de 2% pe luna pentru neplata ... (vezi toată discuția)
Penalitãþi la restanþa pe 4 ani la impozitul pe clãdire ºi teren doinamonica doinamonica Bună ziua. Doresc să vă întreb cum se calculează penalităţile de întârziere la impozitul pe clădire, inclusiv taxa de habitat. Locuiesc la casă, ... (vezi toată discuția)
Majorari si dobinzi de intirziere Eva_56 Eva_56 Un ONG detine un autoturism pentru care nu a achitat fondul de mediu. Care era nivelul majorarilor si dobinzilor de intirziere pentru anii 2006 si ... (vezi toată discuția)