Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ref. distribuire consum căldură
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ref. distribuire consum căldură

Ref. plata încălzirii în sistem "paușal"

Pe scară suntem unii cu centrale, alții pe sistem paușal. Mi s-a spus că sistemul pe care il numeam mai demult paușal, care repartiza consumul corespunzător cu suprafața încălzită a fiecărui apartament, acum are alt mod de calcul, în sensul că repartiția consumului se face conform cu numărul și tipul de calorifere din apartament. Probabil că sunt și alți indicatori luați în calcul.
Doresc să cunosc care sunt indicatorii luați în calcul și cum se calculează consumul de căldură pe instalația comună pentru apartamentele care au centrală termică. Care este legislația care normează această situație?
Mulțumesc.
Exista norme speciale ale furnizorului de agent termeic
Gasiti coeficientul pe site