Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, am și eu o întrebare Sunt angajat la o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, am și eu o întrebare Sunt angajat la o firma care ...

Buna seara , am și eu o întrebare
Sunt angajat la o firma care lucrează cu o alta firma , nu o sa dau nume
Ca sa înțelegeți firma la care lucrez este subcontractoare
Acum întrebarea mea este
Pot sa fiu dat afara de teem leader pe motivul ca nu am stat peste program , in contextul in care programul este pana la 17:30 și s-a anunțat ca stam pana la 18:15 iar eu cu prietena mea am plecat la 18:05 și astăzi am aflat ca ni s-au încetat contractele
Este legal așa ceva ?
Pot face ceva in legătura cu asta , legal?
Vi s-a comunicat în scris încetarea c.i.m.?

Cornel Vasile a scris:

Vi s-a comunicat în scris încetarea c.i.m.?

Nu mi s-a comunicat in scris , doar verbal și firma mea a primit mail de la hr cu solicitare de încheiere a contractului pe numele meu
Iar team lider -ul meu mi-a arătat mail-ul trimis de el la hr
Concedierea verbala este nelegală, atit timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevede cazurile limitativ enumerate cînd cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată, însă cu respectarea formelor prevăzute în Co­dul Muncii, conform căruia -in anumite situatii - decizia de desfacere a contractului trebuie să fie comu­nicată în scris angajatului.
Cornel Vasile, Consilier juridic