Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Dorim sa cumparam un imobil de genul \"case ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Dorim sa cumparam un imobil de genul "case insiruite", ...

Buna ziua,

Dorim sa cumparam un imobil de genul "case insiruite", pe care apoi sa il inchiriem. In antecontract se specifica:
"Cumparatorul se obliga sa închirieze și să dea în folosință Imobilul unei terțe părți doar în conformitate cu prevederile
Regulamentului de Ordine Interioară și cu aprobarea prealabilă, în scris, a Societății
de Administrare Imobile/Asociației de Proprietari în cazurile prevăzute de Legea nr. 196/2018".
In lege nu am gasit nicaieri specificat ca trebuie sa avem acordul asociatiei.
Cum este de fapt, si daca semnam si apoi inchiriem fara acord, asociatia poate avea castig de cauza in caz de proces?

Va multumesc!
@Sorin Felicitari! Sunteti prin cei 1% care se adreseaza specialistilor de pe acest forum inainte de a da cu plaivazul (sarut mana, dna Romascanu!).
Manuela Rășină, administrator