Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Va rog sa ma ajutați în următoarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Va rog sa ma ajutați în următoarea speta: În cadrul ...

Bună ziua
Va rog sa ma ajutați în următoarea speta:
În cadrul unei societăți un grup de salariați produce un prejudiciu
Recunosc fapta în fata organelor de ancheta și doresc sa achite prejudiciul
În același timp procuratura solicita angajatorului dacă dorește sa se constituie parte civila în proces
Cum ar trebui sa procedeze salariatii?
Se adresează angajatorului manifestându-și disponibilitatea de a achita prejudiciul?
Societatea este cea care le solicita aceast lucru?
Ce se întâmplă dacă angajatorul refuza medierea?
Multumesc
Salariatii pot încheia un acord cu angajatorul pentru plata prejudiciului.

In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.

Dacă angajatorul refuza medierea, atunci demersurile făcute în fata instituțiilor se continua.
Va multumesc