avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, soțul meu avea din 27 decembrie un nou ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, soțul meu avea din 27 decembrie un nou job, intre ...

Bună ziua, soțul meu avea din 27 decembrie un nou job, intre timp seful lui a angajat si alte persoane care sa ii fie oarecum superiori, ieri i s-a adus la cunostinta ca au verificat la politie (ma indoiesc ca este legal) si ca apare o plangere pe numele lui, de acum 7-8 ani cand era presedinte de bloc si 2 idioti l-au dat in judecata, fara castig de cauza, cazierul este ok, dar au zis ca datorita acelei plangeri, nu vor sa mai continue colaborarea, este legal sa faca asta, este legal sa verifici la politie "prin pile"? Putem face ceva? Nu mi se pare normal si firesc ca daca nu poti gasi alt motiv sa nu mai continui colaborarea sa incepi cu asa ceva , personal as vrea sa depuna o plangere, este posibil asa ceva? Chiar daca nu o sa mai stea angajat la acest patron, dar macar sa vada ca nu este normal sa faci astfel de lucruri, alte divergente nu au avut, din contra a avut performante profesionale si a indeplinit tot ceea ce a promis ca face. Mulțumesc pentru timpul acordat si pentru eventualele raspunsuri.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care este intrebarea mai precis? Ce va intereseaza si ce urmariti?
Sa ramaneti la munca aia? Sa plecati de acolo? Sau razbunare?
8 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
Putem face ceva?

sa isi vada de treaba si sa nu semneze demisie sau desfacerea contractului cu acordul partilor, sa astepte sa fie concediat, Ii da in judecata si isi cere salariile pe perioada procesului chiar daca se va angaja in alta parte intre timp.
Ultima modificare: Duminică, 6 Martie 2022
gi-jane2, moderator
Nu răzbunare, nici sa ramana acolo, insa nu mi se pare normal sa invoce astfel de motiv.

trandafir2 a scris:

Care este intrebarea mai precis? Ce va intereseaza si ce urmariti?
Sa ramaneti la munca aia? Sa plecati de acolo? Sau razbunare?

In mod normal, functie de companie, de proiect si de pozitia ocupata, se pot face astfel de verificari. Personal, am fost verificat si mi s-a facut un profil de securitate (si zic asa), dar DUPA ce mi-am dat acrodul in scris pentru a fi verificat inclusiv de catre o companie privata. In practica, unele companii pot cere cazierul, care din cate stiu se elibereaza personal (la cerere - adica mama, tata, fratele, matusa, vecina - nu pot lua cazierul in numele tau). Dar, de la a iti da acordul in scris, pana la situatia descrisa mai sus, e cale cam lunga...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, se numește security clearance.

tatarussilvia a scris:

Bună ziua, soțul meu avea din 27 decembrie un nou job, intre timp seful lui a angajat si alte persoane care sa ii fie oarecum superiori, ieri i s-a adus la cunostinta ca au verificat la politie (ma indoiesc ca este legal) si ca apare o plangere pe numele lui, de acum 7-8 ani cand era presedinte de bloc si 2 idioti l-au dat in judecata, fara castig de cauza, cazierul este ok, dar au zis ca datorita acelei plangeri, nu vor sa mai continue colaborarea, este legal sa faca asta, este legal sa verifici la politie "prin pile"? Putem face ceva? Nu mi se pare normal si firesc ca daca nu poti gasi alt motiv sa nu mai continui colaborarea sa incepi cu asa ceva , personal as vrea sa depuna o plangere, este posibil asa ceva? Chiar daca nu o sa mai stea angajat la acest patron, dar macar sa vada ca nu este normal sa faci astfel de lucruri, alte divergente nu au avut, din contra a avut performante profesionale si a indeplinit tot ceea ce a promis ca face. Mulțumesc pentru timpul acordat si pentru eventualele raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Neplata salarii cry23 cry23 As avea si eu o intrebare: firma la care lucrez nu a mai platit salariile din august si nimeni nu ne-a comunicat absolut nimic. Firma are administrator ... (vezi toată discuția)
Abuzurile patronilor nepedepsite mihainita mihainita am lucrat ca sofer pe camion de 40 tone si am fost concediat pentru ca am refuzat sa incalc regulamentul 561/2006 referitor la timpii de lucru si de odihna.Nu ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna neacordat codulmuncii codulmuncii Buna ziua. Sunt in conflict cu angajatorul deoarece nu vrea sa-mi plateasca concediile neefectuate din vina sa. Ce trebuie sa fac mai departe? (vezi toată discuția)