avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit pt cetatean roman si cu cetatenie olandeza
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Impozit pt cetatean roman si cu cetatenie olandeza

Sunt cetatean roman si cu cetatenie olandeza (din 2016).
Intrebarea mea este: trebuie sa platesc impozit in Romania pentru bunurile (teren, casa, etc) pe care le detin in Tarile de Jos?
Mentionez ca am pasaport olandez si sunt inregistrata in Romania ca am domiciliul in strainatate (nu mai am pasaport romanesc ci doar o CI pe care nu o pot folosi - deoarece am domiciliul in strainatate din 2008).
Nu detin bunuri si nici nu am alte venituri in Romania.
Ultima modificare: Joi, 17 Martie 2022
Alosya, utilizator
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 17:08, 17 Martie 2022
Bună ziua,

Nu detin bunuri si nici nu am alte venituri in Romania.

Nu datorați impozit în România.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport cetatean roman cu domiciliul in strainatate, se poate evita statutul acesta ? dan_daniel dan_daniel Sunt cetatean roman, locuiesc intr-o tara UE de vreo 3 ani de zile unde am obtinut si rezidenta. Pasaportul romanesc mi-a expirat acum 1 an si jumatate dar ... (vezi toată discuția)
Dubla nationalitate copil minor iesire din tara monique78ro monique78ro Fetita mea este olandeza si romanca. Are domiciliul in Olanda si carte de identitate olandeza. Are certificat de nastere olandez, nascuta in Olanda si ... (vezi toată discuția)
Cetatean strain si instantele romanesti Aaron Aaron Sunt cetatean strain. Cand am emigrat am fost silit sa renunt la cetatenie si nu am reinoit-o. Acum vreau sa actionez in instanta contra cetatean roman cu ... (vezi toată discuția)