Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cum se va trata bonificatia ca urmare a recalcularii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cum se va trata bonificatia ca urmare a recalcularii impozitului?

Buna ziua,
As avea urmatoarea intrebare:
In anul 2022 se corecteaza calculul impozitului pe profit aferent anului 2020 prin eliminarea impozitului pe profit reinvestit (art. 22 din Codul Fiscal) si se intocmeste rectificativa la declaratia 101. In anul 2020 s-a beneficiat de bonificatie 10% cf OUG nr. 33 din 26 martie 2020. Cum se va trata aceasta bonificatie ca urmare a recalcularii impozitului? Multumesc
george-neagu, moderator